Sprint na Forcie – lekcja historii do odrobienia

Jak co roku, dystansem otwierającym rywalizację w ramach Klubowych Mistrzostw Polski w bno, jest sprint. Tym razem przyjdzie Wam rywalizować na terenie Fortu Prusy zbudowanego w XVIII wieku.

Historia

Fort Prusy w Nysie to zabytkowy obiekt militarnej architektury, który powstał w połowie XVIII wieku w ramach budowy Pruskiej Twierdzy Nysa, fort został zbudowany w celu ochrony granicy południowej Prus. Składał się z kilku elementów, w tym bastionów, kurtyn, fos i wałów obronnych. Był to obiekt wyjątkowo dobrze zabezpieczony, co potwierdza fakt, że nigdy nie został zdobyty przez wrogie wojska. W czasie II wojny światowej, Niemcy wykorzystywali Fort Prusy jako magazyn amunicji.Fort Prusy w Nysie jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów obronnych z czasów XVIII wieku w Europie. Jego imponująca architektura oraz bogata historia przyciągają do niego co roku tysiące turystów z Polski i zagranicy.

Teren

Po takim wstępie łatwo się domyślić co Was czeka: kluczenie po zabudowaniach fortyfikacji w poszukiwaniu zaznaczonego na mapie przejścia i trzeba przyznać, że bieganie po Forcie Prusy tak właśnie będzie wyglądać. Trzeba mieć na względzie, że część Fortu popadła w ruinę i natura wzięła tam górę, przez co przebieżność może być miejscami znacząco utrudniona. Warto również zaznaczyć, że część trasy poprowadzi po terenie przyległym do Fortu, który jest miksem parkowo-leśnym z dużą liczbą dołów i obniżeń. 

Nawigacja

Kluczowa będzie umiejętność dokładnego czytania mapy, w celu wypatrzenia dogodnego przejścia w fortyfikacjach oraz umiejętność wyboru najlepszego wariantu w dość nietypowym terenie, w którym przeważają „zabudowania” w formie ostrych kątów.  Różni się to od typowych miejskich sprintów, gdzie występują głównie formy kątów prostych, jakie posiada większość budynków.

Więcej zdjęć z terenu oraz wycinki map do znalezienia w zakładce TEREN