Klasyk w Głuchołazach – buszowanie na Kopach

Drugiego dnia rywalizacja przeniesie się do Głuchołaz, gdzie w malowniczym terenie rozegrany zostanie bieg klasyczny.

Historia

Podobnie jak na sprincie (na sztafetach zresztą też, o czym za tydzień), teren klasyka to miejsce bogate w warstwie historycznej. Ze względu na bliskość Głuchołaz Góra Parkowa od zawsze była wykorzystywana jako miejsce wędrówek dla przebywających w mieście kuracjuszy i to właśnie w staraniach o podwyższenie statusu Głuchołaz do rangi Uzdrowiska, pod koniec XIX w., ówczesne władze zainwestowały w rozwój infrastruktury turystycznej w obszarze Góry Parkowej (zwanej również Górą Chrobrego), co przełożyło się na liczne szlaki turystyczne oraz budowę wieży widokowej, wokół której, w kolejnych latach, rozbudowało się Schronisko. Co ciekawe, pierwotnie wieża została wybudowana na wysokość 16,5m, jednak w 1927 r. podwyższono ją do 22m, tylko po to by po wojnie, na rozkaz władz wojskowych, zmniejszyć wieżę o 5m. W sąsiedztwie Schroniska znajduje się zabytkowa kapliczka z 1908 roku, a sam budynek, położony wśród drzew, zrobi niesamowite wrażenie na przebiegających w okolicy orientalistach 🙂

Z ciekawostek, na wschodnim zboczu Góry znajdują się pozostałości po tamie na Sarnim Potoku. Jest to jeden z najstarszych zabytków hydrotechnicznych w Polsce, jego budowa datowana jest na XIII wiek. Tama była wykorzystywana przez górników specjalizujących się w wydobyciu złota. Większość tras będzie przebiegała w okolicy tego miejsca, zobaczymy czy komuś uda się rozpoznać to miejsce.

Teren i nawigacja

Sama Góra Parkowa składa się z trzech pomniejszych szczytów, są to Kopy: Przednia, Średnia i Tylna, jest to teren o umiarkowanym przewyższeniu, z dość stromym zboczem schodzącym w kierunku przepływającej w sąsiedztwie Białej Głuchołaskiej, w związku z tym siła w nogach zdecydowanie się przyda. Jednak to nie profil przewyższenia będzie główną składową w podejmowaniu decyzji wariantowych, a bardzo bogata i zróżnicowana roślinność. To umiejętność szybkiego poruszania się w zielonym, które, patrząc na temperatury za oknem, już na pewno będzie rozwinięte pod koniec kwietnia, będzie głównym wyzwaniem dla ścigających się zawodników.

Więcej zdjęć z terenu oraz wycinki map do znalezienia w zakładce TEREN